Najlepsze darmowe programy do projektowania domu w 2024 - 13 opcji

Oprogramowanie do projektowania domu poczyniło duże postępy w ostatnich latach. Te narzędzia ułatwiają ludziom tworzenie planów pięter, tworzenie wizualizacji ich projektów wnętrz i planowanie projektów krajobrazowych.

darmowy program, projektowanie domu 3d, darmowy program do projektowania
Luksusowa willa zaprojektowana za pomocą Planner 5D

Programy do projektowania domu znacznie się rozwinęły w ostatnich latach. Dzięki nim, nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy mogą łatwo tworzyć plany pięter, wizualizować projekty wnętrz i planować przestrzeń wokół domu. Z dostępnych na rynku narzędzi, każdy może wybrać coś dla siebie, niezależnie od potrzeb i umiejętności.

W poniższym artykule przedstawimy 13 najlepszych darmowych programów do projektowania domu, z których można korzystać w 2024 roku. O każdym z nich znajdziecie krótkie informacje oraz dowiecie się, jak działają poszczególne aplikacje.

Czym jest aplikacja do projektowania domu?

To program, który pozwala na wizualizację i realizację Twoich projektów wnętrz, umożliwiając tworzenie realistycznych wizji przestrzeni. Narzędzia te są niezastąpione zarówno dla architektów, jak i dla osób, które chcą samodzielnie zaplanować wygląd swojego domu. Umożliwiają rysowanie szkiców, modelowanie przestrzeni oraz generowanie raportów.

Dzięki różnym trybom 2D i 3D, można za ich pomocą ożywić każdy projekt i łatwo wprowadzać zmiany, takie jak zamiana mebli czy testowanie różnych materiałów i kolorów przed przystąpieniem do prac.

Dlaczego warto korzystać z takich programów?

Programy do projektowania domu są idealne dla osób, które marzą o stworzeniu planu swojego wymarzonego domu lub dla tych, którzy planują remont. Umożliwiają stworzenie wirtualnego renderingu projektu, co pomaga upewnić się, czy realizacja będzie zgodna z oczekiwaniami.

darmowy program do projektowania domu
Projektanci wnętrz | Pressmaster / Shutterstock

Możesz zbudować plan piętra, wybrać paletę kolorów, wykończenia, materiały i rozmieszczenie mebli. Po zakończeniu wnętrza możesz również użyć go do projektów krajobrazowych.

​​Dzięki wirtualnemu remontowi możesz usunąć całą niepewność, tworząc jasny plan dla swojego projektu. Wprowadzanie zmian przed rozpoczęciem pracy jest również ekonomicznym sposobem na to, aby nie przekroczyć budżetu, ponieważ będziesz dokładnie wiedzieć, ile materiału jest Ci potrzebne. Możesz również wypróbować różne materiały, aby upewnić się, że pasują do Twojego stylu, dzięki czemu nie przepłacisz za coś, co ostatecznie nie działa.

Najlepsze programy do projektowania wnętrz i zewnątrz

Teraz, gdy omówiliśmy, czym jest program do projektowania domu w 3D i dlaczego warto z niego korzystać, przyjrzyjmy się 15 najlepszym darmowym narzędziom do projektowania domu w 2024 roku.

1. Planner 5D

Zaczniemy tę listę od wprowadzenia siebie. Planner 5D to innowacyjna platforma projektowa, która pozwala stworzyć swój wymarzony dom w ciągu minut. Możesz szybko tworzyć profesjonalnie wyglądające plany pięter i projekty wnętrz, a także podgląd końcowego produktu za pomocą wizualizacji w wysokiej rozdzielczości (HD) w trybach 2D i 3D.

Planner 5D najlepszy program do projektowania domu

Nie wiesz, od czego zacząć? Użyj naszego narzędzia Smart Wizard, aby automatycznie stworzyć pokoje w Twoim domu. Po wybraniu kształtu i wymiarów pokoju wybierz styl pokoju, a kreator zrobi resztę za Ciebie. Potrzebujesz inspiracji? Zapisz się do naszej darmowej Szkoły Designu i dołącz do konkursów projektowych, aby wygrać nagrody.

Możesz też zacząć od zera lub użyć szablonu. Przeglądaj ponad 6400 unikalnych elementów w katalogu projektów. Buduj i przesuwaj ściany i stosuj niestandardowe kolory, wzory i materiały do ​​mebli, ścian i podłóg, aby dopasować je do Twojego stylu projektowania wnętrz. Podgląd wszystkiego za pomocą naszego narzędzia Virtual Reality i dostosuj je w razie potrzeby.

Zalety:

 • Łatwy w użyciu dla amatorów
 • Dostęp do społeczności online i szkoły projektowania
 • Interfejs przeciągnij i upuść

Wady:

 • Ograniczona wersja bezpłatna
 • 3D rendering jest dostępny w premium

Stwórz dom swoich marzeń z Planner 5D

2. Floorplanner

Floorplanner to rozwiązanie dla każdego, kto chce zaprojektować swój dom bez konieczności pobierania jakiegokolwiek oprogramowania. Możesz łatwo tworzyć elastyczne plany pięter, dodawać meble i okna oraz wyświetlać projekt w czasie rzeczywistym w 2D lub 3D. Narysuj dokładne plany 2D w ciągu minut i udekoruj je za pomocą ponad 150 000 elementów do wyboru.

Floorplanner projektowanie domu program

Dostępne są cztery różne poziomy projektów, które użytkownicy mogą uaktualnić za pomocą dodatkowych kredytów. Każdy nowy poziom odblokowuje lepsze eksporty i funkcjonalności, w tym wszystkie możliwości niższych poziomów. Uaktualnienie projektu do wyższego poziomu kosztuje określoną liczbę kredytów. Kredyty można kupić z lub bez subskrypcji.

Zalety:

 • Łatwy w użyciu
 • Nie wymaga pobierania
 • Zaprojektowany dla indywidualnych i profesjonalistów

Wady:

 • Brakuje niektórych funkcji
 • Struktura cenowa jest skomplikowana

3. Homestyler

Homestyler to internetowa narzędzie do planowania 3D i projektowania wnętrz stworzone specjalnie do potrzeb projektowania domu. Twórz plany pięter, zmieniaj kolory farby i materiały podłogowe i dekoruj meblami i artykułami dekoracyjnymi z obszernej biblioteki produktów. Zacznij od zera lub użyj istniejących szablonów i projektów demonstracyjnych.

homestyler projekt domu 3d

Możesz przesłać zdjęcia pokoi, które planujesz odnowić, lub zeskanować przestrzeń wokół siebie, aby rozpocząć. Przed finalizowaniem projektu możesz przeprowadzić wirtualny spacer i w razie potrzeby wprowadzić zmiany.

Zalety:

 • Darmowy podstawowy plan
 • Szeroka kompatybilność
 • Obszerna biblioteka mebli

Wady:

 • Brak realistycznych renderów
 • Projekty w wersji bezpłatnej są oznaczone znakiem wodnym

4. SketchUp

SketchUp to narzędzie do modelowania 3D dla właścicieli domów i hobbystów z dwoma płatnymi wersjami dla profesjonalistów z branży. Możesz pracować nad małymi i dużymi projektami, od prostych projektów pomieszczeń po domy na zamówienie i złożone prace komercyjne. Dostosuj układy i dekoruj przedmiotami z biblioteki modeli i mebli.

projektowanie budynku online

Program umożliwia użytkownikom pracę z modelami 2D lub 3D w zależności od potrzeb, wstępnie załadowanymi szablonami i możliwość eksportu wszystkich planów domów 3D jako plików PDF, obrazów i plików CAD. Uaktualnienie do płatnej wersji oferuje dostęp do więcej funkcji, w tym współpracy zespołowej i korzystania z możliwości VR, takich jak spacery z Microsoft HoloLens, HTC Vive lub Oculus.

Zalety:

 • Obszerna biblioteka modeli
 • Obrazy o profesjonalnym wyglądzie
 • 10 GB pamięci w chmurze

Wady:

 • Może być trudny dla początkujących
 • Subskrypcja Pro jest droga
 • Wymaga pewnych umiejętności modelowania 3D

5. Sweet Home 3D

Sweet Home 3D to darmowa aplikacja do projektowania budynków, która pozwala użytkownikom tworzyć plany i układy podłóg w 2D i 3D od podstaw lub korzystając z gotowych layoutów. Można łatwo przeciągać i upuszczać drzwi, okna i meble z katalogu, aktualizować kolory, tekstury, rozmiar i orientację mebli i pomieszczeń.

strona do projektowania domu

To wygodne i proste narzędzie typu open-source dla początkujących, które jest świetne do projektowania wnętrz i rysowania planów domów lub biur. Narzędzie do projektowania 3D pozwala podjąć interaktywną wirtualną wycieczkę, aby doświadczyć swojego projektu, zanim zostanie on zakończony. Można również tworzyć fotorealistyczne obrazy i filmy oparte na swoich planach.

Zalety:

 • Obsługuje zarówno renderowanie 2D, jak i 3D
 • Funkcja podzielonego ekranu
 • Możliwość rysowania nieregularnych kształtów ścian

Wady:

 • Interfejs użytkownika nie jest intuicyjny
 • Ograniczone darmowe opcje
 • Może być trudne dla projektantów nieprofesjonalnych.

6. Roomstyler

Roomstyler to łatwe w użyciu narzędzie do projektowania podłóg w 3D, odpowiednie dla osób nieprofesjonalnych. Można łatwo zaprojektować plan podłogi w 2D korzystając z obszernej biblioteki wbudowanych szablonów, a następnie wybierać z listy dostępnych opcji mebli znanych marek do dekoracji.

roomstyler plan domu 3d

Przyjazny dla użytkownika interfejs ułatwia przełączanie się między różnymi trybami projektowania i dostosowywanie wszystkiego w pomieszczeniu. Dostępne są dedykowane plany podłóg dla konkretnych przestrzeni, od łazienek, kuchni i miejsc do siedzenia na zewnątrz po mieszkania typu studio. Możesz dostosować wszystko pod względem kolorów, rozmiarów czy miejsc. Dodaj ściany i okna, aby zobaczyć wynik natychmiast w 2D i 3D.

Zalety:

 • Obszerna biblioteka mebli i dekoracji
 • Prawdziwe meble znanych marek
 • Łatwość użycia

Wady:

 • Brak trybu 3D w czasie rzeczywistym
 • Nie można edytować przedmiotów firmowych

7. Cedreo

Cedreo to internetowa platforma do projektowania domów w 3D dla profesjonalnych budowniczych domów, remontujących i projektantów wnętrz. W zaledwie dwie godziny możesz tworzyć projekty koncepcyjne, w tym plany podłogi w 2D i 3D oraz realistyczne wizualizacje wnętrz i zewnętrzne.

program do projektów domu

Oprogramowanie jest intuicyjne i łatwe w użyciu. Możesz tworzyć fotorealistyczne projekty wnętrz korzystając z obszernej biblioteki ponad 7,000 dostosowywalnych elementów, mebli 3D, materiałów i dekoracji.

Zalety:

 • Natychmiastowe fotorealistyczne wizualizacje
 • Importowanie blueprintów
 • Narzędzia prezentacyjne

Wady:

 • Orientacja na styl i terminologię europejską
 • Darmowy plan jest ograniczony
 • Brak krzywych lub pionowo skośnych ścian

8. Roomeon

Roomeon to aplikacja do projektowania domu w 3D, które sprawia, że projektowanie pomieszczeń jest łatwe i przyjemne. Możesz łatwo aktualizować ściany i podłogi, zmieniać ich skład i dodawać nowe przedmioty z katalogu projektowego, po prostu przeciągając je i upuszczając w odpowiednie miejsce. Jest darmowy do użytku osobistego i można go wypróbować bez rejestracji.

aranżacja domu program

Twórz pokoje, dostosowuj oświetlenie i wyposażaj swój dom w meble znanych marek. Projekty zawierają funkcję obracania, która zapewnia doświadczenie oglądania w 360 stopniach. Dostępne są trzy rodzaje opcji widzenia: pierwszoosobowy, 3D i z góry.

Zalety:

 • Wiele opcji wyświetlania
 • Możliwość dostosowywania oświetlenia
 • Wyposażenie od powszechnie znanych marek

Wady:

 • Mogą wystąpić problemy w systemie Mac OS X
 • Wydajność może być poprawiona

9. SmartDraw

SmartDraw to oprogramowanie do tworzenia diagramów z różnorodnymi funkcjami, w tym narzędziami do projektowania domów oraz diagramami przepływu. Jest odpowiednie dla amatorów, entuzjastów DIY i profesjonalistów z branży. Oferuje niestandardowe szablony z różnymi obiektami, takimi jak szafki, elementy wyposażenia, blaty oraz dekoracje, aby uzyskać pożądany wygląd.

darmowy program do projektowania budynków

Możesz tworzyć diagramy architektoniczne z automatycznym dostosowywaniem odległości, rozmiarów, wyrównania oraz schematów kolorów. Istnieje też szeroki wybór mebli, samochodów, materiałów budowlanych oraz tysiące szablonów i przykładów planów podłóg. Możesz również importować własne materiały lub obiekty do wykorzystania w dowolnym projekcie.

Zalety:

 • Duży wybór szablonów, w tym wykresy i grafy
 • Potężne możliwości CAD
 • Synchronizacja z Google

Wady:

 • Może być trudne dla początkujących
 • Brak renderowania 3D
 • Ograniczona darmowa wersja próbna

10. Dreamplan

DreamPlan to doskonała, mało znana aplikacja idealna do wizualizacji i planowania wymarzonego domu. Możesz również projektować wnętrza i zewnętrze domów, planować zagospodarowanie terenu oraz projekty budynków z kilkoma kondygnacjami. Projekty można oglądać w trybach 2D, 3D oraz w formie blueprintu.

projektowanie domu aplikacja

W bibliotece projektów jest wiele opcji dla każdego stylu. Zacznij od podstaw lub wybierz edycję przykładowych projektów, dostosowując kolory, tekstury, meble, dekoracje itp. Wypróbuj różne tekstury i kolory, buduj ściany oraz projektuj nachylenie dachu czy buduj taras.

Zalety:

 • Szybkie i proste w użyciu
 • Kreatywne narzędzia do projektowania przestrzeni
 • Import/eksport danych

Wady:

 • Darmowa wersja tylko do użytku osobistego
 • Ograniczone opcje dekoracji w darmowym planie

11. Carpet Visualizer

Carpet Visualizer jest narzędziem zaprojektowanym, aby pomóc Ci wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać Twój nowy pokój z inną podłogą. Jest przeznaczony wyłącznie do redekoracji i zmiany podłóg. Możesz przesłać zdjęcie swojego domu i wypróbować inne opcje podłóg, aby zobaczyć, jak wyglądają produkty w kilka kliknięć.

program do robienia planów domu

Gdy zdecydujesz, które produkty najlepiej wyglądają w Twoim domu, możesz zamówić do czterech darmowych próbek dostarczonych do Twojego domu. Możesz eksperymentować z różnymi rodzajami podłóg, w tym z drewnem, płytkami, dywanem i winylem.

Zalety:

 • Idealne do metamorfoz podłóg
 • Wypróbuj różne opcje w swoim istniejącym domu

Wady:

 • Skupia się wyłącznie na podłogach
 • Brytyjska firma, co może oznaczać, że nie dostarcza na cały świat

12. Home by Me

HomeByMe HomeByMe to program oparty na sieci, który pozwala na tworzenie pięknych, fotorealistycznych wersji Twoich projektów, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać każde pomieszczenie. Ten system planowania przestrzeni 3D tworzy wizualizacje 3D oraz wirtualne wycieczki 360°.

program do wizualizacji domu online

Możesz urządzać swoje wnętrza wieloma markowymi przedmiotami z obszernego katalogu projektów. Oprócz ogólnych kolorów ścian dostępne są też tysiące odcieni od dziewięciu różnych marek do odkrycia. Darmowa wersja ogranicza liczbę zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które możesz używać, ale dostępna jest nieograniczona liczba obrazów niższej jakości.

Zalety:

 • Łatwe w użyciu bez dużej wiedzy
 • Dostęp do narzędzi i przedmiotów dekoracyjnych znanych marek
 • Internetowa społeczność projektantów

Wady:

 • Ograniczona liczba fotorealistycznych zdjęć w HD
 • Darmowa wersja oferuje tylko trzy projekty

13. Chief Architect

Chief Architect jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Program ten oferuje różne funkcje, w tym możliwość tworzenia planów podłóg, projektów wnętrz i zagospodarowania terenu. Jest wyposażony w zautomatyzowane narzędzia budowlane, które ułatwiają tworzenie rysunków budowlanych, rzutów, szczegółów CAD i modeli 3D.

program do wizualizacji domu 3d

Istnieje solidna biblioteka szafek, sprzętu AGD, drzwi, okien, blatów i podłóg. Oprogramowanie może automatycznie generować dachy, fundamenty, konstrukcje i wymiary podczas pracy. Można tworzyć dokładne projekty i kalkulować koszty, aby trzymać się w ramach budżetu.

Zalety:

 • Doskonała wizualizacja 3D
 • Świetne do prezentacji projektów dla klientów
 • Łatwe w użyciu i importowanie modeli

Wady:

 • Wymaga pewnej nauki
 • Dla początkujących może nie być intuicyjny
 • Kosztowny

Podsumowanie

Korzystanie z oprogramowania do projektowania wnętrz pozwala na tworzenie pięknych, funkcjonalnych przestrzeni w Twoim domu. Wybierając odpowiedni program, zwróć uwagę na wiele rzeczy, w tym funkcje, łatwość użytkowania, koszt i funkcjonalność. W zależności od Twoich umiejętności i komfortu szukaj opcji, które zawierają tutoriale, informacje o podstawach projektowania i wskazówki dekoracyjne.

aplikacja do projektowania domu
Projekt domu | Spacejoy / Unsplash

Planner 5D to potężne i intuicyjne oprogramowanie do projektowania wnętrz dostępne na urządzenia z systemami Android, iOS, Windows i Mac OS. Oferuje szeroką gamę funkcji do tworzenia szczegółowych planów podłóg, modeli 3D i urządzania domu.

Darmowa wersja jest hojna pod względem dostępu do treści, a płatne aktualizacje są przystępne cenowo. Jeśli szukasz łatwego sposobu na tworzenie pięknych projektów domów, zachęcamy do wypróbowania Planner 5D.


Stwórz dom swoich marzeń z Planner 5D!

Często zadawane pytania

Jakie jest najłatwiejsze w użyciu oprogramowanie do projektowania wnętrz?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych programów do projektowania wnętrz, a wybór odpowiedniego może być wyzwaniem. Jeśli szukasz prostego w użyciu rozwiązania, polecamy programy takie jak Planner 5D, które są dostosowane dla początkujących i oferują tutoriale.

Czy mogę samodzielnie zaprojektować mój dom online za darmo?

Tak, możesz zaprojektować swój dom online za darmo. Istnieje wiele darmowych programów projektowych, które możesz wykorzystać, w tym Planner 5D. Zarejestruj konto i zacznij tworzyć już dziś.

Jak długo trwa nauka obsługi oprogramowania do projektowania wnętrz?

Oprogramowanie do projektowania wnętrz jest stosunkowo łatwe do nauczenia. Większość programów jest wyposażona w tutoriale lub przewodniki, które wprowadzą Cię w podstawy korzystania z oprogramowania. Może to zająć zaledwie kilka godzin lub kilka dni, aby biegle korzystać z programów.

What does Joanna Gaines use for design software?

Joanna Gaines, gwiazda programu Fixer Upper z HGTV, używa SketchUp Pro do prezentowania swoich projektów wnętrz klientom.

Czym jest projektowanie wnętrz w 3D?

Trójwymiarowe (3D) projektowanie wnętrz to rodzaj projektowania, który wykorzystuje obrazy generowane komputerowo do tworzenia realistycznych modeli pomieszczeń lub budynków.

Dlaczego 3D jest ważne w projektowaniu wnętrz?

Projektowanie wnętrz w 3D jest ważne, ponieważ pozwala realistycznie zobaczyć swoje projekty. Jest to również doskonałe narzędzie do nauki zasad projektowania. Trójwymiarowe projektowanie wnętrz to świetny sposób na rozwijanie pomysłów na własny dom.

Sign up for more like this.