5 porad, jak urządzić dom jak profesjonalny projektant wnętrz

Rozmowa z Aleksandrą Cooper, profesjonalną projektantką wnętrz, która dzieli się z nami swoimi pięcioma najlepszymi wskazówkami dotyczącymi projektowania każdego pomieszczenia od podstaw.

5 porad, jak urządzić dom jak profesjonalny projektant wnętrz

Zabranie się za projektowanie wnętrz we własnym domu, bez profesjonalnego wykształcenia i doświadczenia, może być skomplikowane. Może chcesz odnowić salon, albo Twoja kuchnia wymaga odświeżenia, ale masz trudności z ustaleniem, od czego zacząć. Bez względu na projekt, istnieje szereg pojęć projektowych, które możesz zastosować we wnętrzach, aby osiągnąć bardziej komfortowe, funkcjonalne i przyjemne przestrzenie.

Dzisiaj rozmawiamy z Aleksandrą Cooper, członkinią zespołu projektowego Planner 5D, która odkryje klucze do rozpoczęcia każdego projektu projektowego na dobrym fundamencie. Więc, jeśli chcesz urządzić swój dom jak profesjonalny projektant wnętrz, nie przegap następujących wskazówek.

Poznaj projektantkę Aleksandrę

Mieszkająca w Madrycie, ale pochodząca z Urugwaju, Aleksandra Cooper ma prawie dekadę doświadczenia jako architekt i projektantka wnętrz. Od kilku miesięcy dzieli się również swoją wiedzą i doświadczeniem z zespołem projektowym Planner 5D.

Projektantka wnętrz Alexandra Cooper
Zdjęcie dzięki uprzejmości Aleksandry Cooper

W swoich projektach Aleksandra wykorzystuje swoją miłość do kolorów i natury, które wprowadza do swoich projektów poprzez rośliny i żywe detale. Naturalne materiały, organiczne detale i nowoczesne wykończenia są również ważną częścią jej twórczości, którą możesz odkryć w jej obszernym profilu w Galerii Planner 5D.

Każde miejsce ma swoją funkcję

Aby rozpocząć udany projekt, ważne jest zrozumienie, jak będzie wykorzystywana każda przestrzeń. Może potrzebujesz formalnego miejsca do siedzenia, aby podejmować gości, lub bardziej relaksującego miejsca do siedzenia. Wszystko to zadecyduje o wyborze mebli i rozkładzie Twoich projektów. Słowami Aleksandry: "Zanim zaczniesz projektować, musisz zrozumieć przeznaczenie przestrzeni i czynności, które będziesz w niej wykonywać."

"Zdefiniuj cel i funkcję przestrzeni, aby stworzyć odpowiedni plan projektowy i układu. Rozważ, kto będzie głównymi użytkownikami każdego pomieszczenia i jakie musi zaspokoić potrzeby. I, na tej podstawie, stwórz schemat lub plan przestrzeni, aby zorganizować elementy w spójny i efektywny sposób. Rozważ cyrkulację, rozmieszczenie mebli i lokalizację punktów dostępu (drzwi i okna), aby osiągnąć optymalną płynność w każdym środowisku." Wszystko to, bez wątpienia, zadecyduje o funkcjonalności i komforcie każdej przestrzeni w Twoim domu.

Twoja paleta kolorów

Ci, którzy uwielbiają neutralne tony i monochromatyczne wnętrza, mogą być zaskoczeni, ale Aleksandra wybiera kolor. I (oprócz nadania osobowości i atrakcyjności wizualnej) kolor może mieć duży wpływ na Twoje samopoczucie: "Ciepłe kolory mogą dostarczać energii i ciepła, podczas gdy chłodne tony przekazują spokój. Nie zapomnij wziąć pod uwagę psychologii kolorów i ich wpływu na nastrój."

Aleksandra Cooper poleca wybór odpowiedniej palety kolorów do każdego pokoju. Słowami samej projektantki: "Wybór kolorów jest kluczowy w projektowaniu wnętrz. Stawia na harmonijną paletę, która odzwierciedla pożądany styl i atmosferę. Zarówno funkcja przestrzeni, ilość światła, jak i osobiste preferencje są bardzo ważnymi aspektami do rozważenia przy wyborze kolorów i proporcji, które powinny być stosowane w każdym pomieszczeniu." Rada Aleksandry, jak wybrać kolory do wnętrza w zrównoważony sposób, to stosowanie zasady "60-30-10" (postaw na dominujący kolor dla 60% pomieszczenia, inny uzupełniający ton dla 30%, podczas gdy pozostałe 10% obejmuje kontrastujący ton).

Oświetlenie jest kluczowe

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale oświetlenie w pomieszczeniu ma duży wpływ na jego funkcjonalność i wygląd. Dlatego projektując każde pomieszczenie w domu, "uwzględnij naturalne i sztuczne oświetlenie przestrzeni. „Właściwe oświetlenie jest niezbędne, aby podkreślić piękno przestrzeni i stworzyć odpowiednią atmosferę.”

Pod względem estetycznym ważne jest łączenie źródeł światła na różnych wysokościach i w różnych środowiskach. Aleksandra poleca „łączenie ogólnego oświetlenia ze skupionymi i dekoracyjnymi źródłami światła, aby wygenerować poczucie przestronności i komfortu. Wykorzystuj światło naturalne, ile to możliwe, i uzupełniaj je sztucznym oświetleniem, gdy jest to konieczne." Ponadto, istnieją małe sztuczki, aby maksymalizować efekt światła naturalnego, od włączania luster po stosowanie jasnych kolorów na ścianach.

backlit kitchen cabinets
Zdjęcie autorstwa Jean-Philippe Delberghe na Unsplash

Ale z drugiej strony, oświetlenie ma duży wpływ na praktyczne aspekty: „Do łazienek i kuchni, na przykład, zaleca się neutralne, jasne i intensywne światło (między 3,800 a 4,000 stopni Kelvina), ponieważ w tych przestrzeniach potrzebne jest więcej oświetlenia do wykonywania zadań, takich jak gotowanie, golenie, makijaż itp. Z kolei do salonu czy sypialni poleciłabym raczej ciepłe światło, poniżej 3,500 K, aby stworzyć optymalną przestrzeń do relaksu i wypoczynku."

Przechowywanie robi różnicę

Często, projektując nasze domy, skupiamy się tylko na estetyce (lub innych detalach, które nas najbardziej ekscytują) i zapominamy o istotnych aspektach tworzenia naprawdę funkcjonalnych wnętrz. Dla Aleksandry jednym z takich aspektów jest przechowywanie: „Nie lekceważ ważności przechowywania, ponieważ jest ono kluczowe dla utrzymania porządku i organizacji w każdej przestrzeni. Rozważ kreatywne opcje przechowywania, takie jak półki, meble z ukrytymi przegrodami, kosze, wielofunkcyjne meble czy systemy organizacji w szafach. Przestrzeń wolna od bałaganu promuje poczucie spokoju i komfortu.”

Dzisiaj istnieje niezliczona ilość rozwiązań do przechowywania idealnych dla każdego typu wnętrz (nawet tych najmniejszych), takich jak składane kanapy, sofy z ukrytą przestrzenią do przechowywania, pufy i wiele innych.

Dom niepowtarzalnie osobisty

Jednym z celów każdego projektanta wnętrz jest stworzenie przestrzeni odzwierciedlających gusta i osobowość klientów. W dekoracji nie chodzi tylko o funkcjonalność. Dlatego, dekorując własny dom, ważne jest, aby zawierać elementy, które odzwierciedlają Twoją osobowość, gusta i zainteresowania: od dzieł sztuki, przez ozdoby, po pamiątki z podróży i ważnych wydarzeń.

Aleksandra poleca robić to w następujący sposób: "Detale dekoracyjne mogą podkreślić osobowość przestrzeni i uczynić ją wyjątkową. Wprowadź elementy, które odzwierciedlają Twoje osobiste zainteresowania i gusta, takie jak dzieła sztuki, fotografie, poduszki, dywany itp."

Ale wszystko ma swoje granice, jeśli zawrzesz zbyt wiele ozdób, Twój dom może wyglądać na zagracony lub nieporządny, a nawet stracić funkcjonalność (staje się trudny do czyszczenia i niewygodny w poruszaniu się). Dlatego "unikaj przeładowywania przestrzeni zbyt wieloma przedmiotami."

Twój dom w Planner 5D

Od oświetlenia po układ wnętrz, teraz, gdy znasz te podstawowe pojęcia projektowania wnętrz, możesz zastosować je w projektowaniu swojego domu. Dobrym rozwiązaniem do tworzenia projektów 3D i planów 2D dla Twoich projektów jest użycie Planner 5D. Ten program do projektowania wnętrz pomoże Ci zaplanować każdy projekt dekoracji, nawet do najmniejszych szczegółów, zapobiegając kupowaniu nieodpowiednich elementów lub popełnianiu błędów w projektach.